«Я згідний» чи «я згодний»? Мовознавиця пояснила, який варіант правильний.


Мовознавиця розповіла про правильне вживання слів "згідний" і "згодний"
Ольга Васильєва пояснила, що обидві форми - "згідний" і "згодний" - є правильними і засвідчені у словниках, зазначає Glavkom у рубриці "Мовне питання". Вона пояснила, що чергування голосних [о], [е] з [і] є історичним явищем в українській мові та є досить поширеним.
Маємо прийменник "згідно з", а не "згодно з". Чергування [о], [е] з [і] є одним із найпоширеніших історичних чергувань голосних в українській мові - аж настільки, що в діалектах зберігається ікавізм навіть у таких словах, як ріт (рот), ліб (лоб), вівк (вовк), Біг (Бог) та інших. "Згідний"/"згідна" вживали і класики - від Лесі Українки до Олександра Довженка. Словник теж підтверджує, що правильні обидві форми: "згідний - те саме, що згодний" (не застаріле і не діалектне).
Мовознавиця вважає, що "згодний" і "згодна" є основними варіантами, проте зазначає, що не зрозуміло, чому в цих словах не відбулося чергування голосних, що є типовим для української мови.
Ольга Васильєва також раніше пояснювала утворення імен з жіночих та чоловічих імен, наводячи приклади відповідних форм для кожної категорії. Крім того, вона дала пояснення щодо української технічної термінології та історії її розвитку, відзначивши низький рівень українізації термінів у період Радянського Союзу.
Читайте також
- Пенсія у 14 тис. грн — кому з українців виплачують у 2025 році
- Пенсія може суттєво збільшитись — що потрібно зробити українцям
- У РФ кидались коров'ячим гноєм — в чому суть "скрєпних" змагань
- Викладачку філії ЛНУ в Чернівцях спіймали на хабарі — як покарали
- Суд за дитячий табір на Київщині — позиції обох сторін
- Шлюб розірвано — чи можуть колишні отримати частку спадщини